Rybaření je oblíbenou aktivitou řady Čechů. Základem každé rybářské výbavy je určitě prut. Jak se vyznat ve výrobcích dostupných na trhu?
Jak vybrat nejvhodnější prut podle typu rybolovu
Rybářský prut musí splnit celou řadu důležitých funkcí. Patří mezi ně nahození nástrahy, zaseknutí, udržení nástrahy na správném místě, ale v neposlední řadě musí stejně tak i zmírnit nápor chytané ryby.
Určujícím pro výběr rybářského prutu je především styl rybolovu, který konkrétní jednotlivec preferuje. Existují tak:
- kaprové pruty
- sumcové pruty
- feederové pruty
- přívlačové pruty
- pruty na plavanou
- mořské pruty
- muškařské pruty
Dnes už téměř není možné si pořídit prut univerzální a jednotlivé typy tak skutečně je potřeba rozlišovat. Svou roli v tomto směru sehrává především druh a velikost ryby.
Například prut na sumce musí odolat i náporu těžké ryby, která může vážit až 100 kg. To podmiňuje jeho odolnost a vysoce robustní konstrukci. Podobně jsou na tom i pruty kaprařské. U těch navíc bývá doporučena kratší délka. Stejně tak mořské pruty musejí být především pevné a odolné.
I další druhy mají svá specifika. Feederové pruty poznáte podle ohebné špičky. Ty přívlačové se používají s lehkou nástrahou. Muškařské pruty se vyznačují lehkou a ohebnou konstrukci, která je přizpůsobena opakovanému pohybu při nahazování mušky.
Pruty na plavanou neboli plaváčkové jsou navrženy jakožto nástroje pro lov se splávkem. Z principu jsou tak delší, což umožní nához na větší vzdálenosti.
V čem se liší konstrukce prutů
Pruty lze také rozlišovat podle jejich konstrukce. Dostupná provedení na trhu lze rozlišovat na:
- teleskopické
- dělené
Teleskopické neboli skládací provedení je to nejobvyklejší. Výhodami je skladnost a nenáročnost na přepravu a sestavení. Vlastnosti jsou však o něco horší ve srovnání s pruty dělenými.
Ty jsou tak oblíbené u pokročilých rybářů. Dílů může být typicky 2 až 6, výjimkou nejsou ale ani verze s 11 díly. Vzhledem ke značné délce jednotlivých částí, které mohou mít až 180 cm v tomto případě počítejte s náročnější přepravou.
Které vlastnosti jsou důležité
Obecně lze říci, že u každého z výše zmíněných typů budou hrát roli jiné stěžejní vlastnosti. Většinou tak rybář před nákupem musí posuzovat požadovaný materiál. Dominantní je na současném trhu uhlíkové vlákno. Oblíbený je ale i kompozit, což je kombinace uhlíkového vlákna a laminátu.
Ale záleží i na délce prutu, dále také na váze, vrhací zátěži, testovací křivce, počtu oček a akci prutu. Zkontrolujte si také sedlo navijáku a materiál a typ rukojeti.
Kromě toho platí u prutů pravidlo, že cena do určité míry předurčuje kvalitu. Náčiní velmi levné vás pravděpodobně neuspokojí, přestože rozpočet a jeho limity samozřejmě naprostá většina lidí respektovat musí. Kvalitní pruty na kapry tak například v současné době seženete v cenové relaci už do 2 000 Kč.