- Reklama -zprávy

Nedokážete otěhotnět? Možná je problémem vaše hmotnost

Date:

Share:

Odborníci upozorňují potenciální matky, že nezdravá výška BMI může zkomplikovat početí dítěte.

Množství žen ve větší či menší míře řeší během života svoji hmotnost a snaží se dopracovat ke štíhlé a zdravé postavě. O něco více by však měly zpozornět ty, které touží otěhotnět a jejich hmotnost není ideální. Dlouhodobá neschopnost počít dítě totiž může souviset také s nadváhou či podváhou.

Přestože se příčiny snížené plodnosti u mužů i žen vyskytují ve stejné míře, někdy páry zapomínají na to, že metabolické a hormonální procesy v těle přímo ovlivňují i kilogramy a ty mohou být skrytým problémem neschopnosti otěhotnět.

Třetina žen s nadváhou má problém počít
Společnost MNForce před časem provedla průzkum na vzorku 304 žen, ze kterého vyplynulo, že ženy s BMI indexem vyšším než 25 (20 až 25 značí normální hmotnost) se snaží o dítě déle.

V průměru pouhým 68 procentům se podaří otěhotnět do roka. Průzkum také poukázal na to, že právě takové ženy své BMI neřeší a více než v polovině případů jej ani neznají. Problém s otěhotněním v této skupině přitom uvedlo celkem až 36 % žen.

Nadváha má tedy přímý dopad na schopnost otěhotnět i na celkový průběh těhotenství. Hodnotu indexu tělesné hmotnosti si člověk vypočítá, pokud hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky v metrech. (BMI kalkulačku naleznete například ZDE)

Příčiny neplodnosti
Podle gynekoložky Michaely Grossové z centra asistované reprodukce Iscare Reprofit patří k medicínským příčinám neplodnosti žen zejména poruchy cyklu, syndrom polycystických vaječníků, ale také metabolický syndrom a další příčiny související s nadváhou, obezitou či inzulínovou rezistencí.

U žen s nadváhou a obezitou se však zároveň zvyšuje riziko preeklampsie. Těhotné ženy s nadváhou mají dvojnásobné riziko těhotenské cukrovky, obézní ženy dokonce osmkrát vyšší. Rovněž mají dvojnásobně vyšší pravděpodobnost potratu.

Jaké procesy, které zabraňují otěhotnění, probíhají v těle obézní ženy?

„V tukové tkáni probíhá přeměna androgenů (mužských pohlavních hormonů) na estrogeny (ženské pohlavní hormony). U žen s obezitou je hyperestrogenní stav – nadbytek estrogenů. Ty působí na hypofýzu v mozku, která produkuje méně hormonu zodpovědného za růst folikulů (dutina, ve které zraje vajíčko). Tedy může to způsobit stav, kdy nedorůstá a nedozrá folikul k ovulaci,“ vysvětluje Grossová.

Podle lékařky může zvýšené BMI ohrozit plodnost iu mužů. „U obézních mužů je velmi často přítomna porucha spermiogeneze. Souvisí to také s metabolismem hormonů v tukové tkáni.“

Jaká jsou řešení?
Sníženou plodnost lze upravit mimo jiné i úpravou hmotnosti. Podle gynekoložky někdy stačí snížit hmotnost jen o 5 až 10 procent a může se dostavit pozitivní efekt. „Projeví se zpravidelněním menstruačního cyklu. To znamená, že začalo docházet k ovulacím,“ objasňuje.

V období, kdy žena své tělo připravuje na těhotenství, může podpořit plodnost i přísunem vitamínů, mezi nimiž má své důležité zastoupení i inositol – vitamín skupiny B. Michaela Grossová uvádí, že u žen se syndromem polycystických vaječníků pomáhá užívání dvakrát gramů inositolu denně , aby se zlepšily ovulační schopnosti.

Nejbohatším zdrojem inositolu jsou citrusové plody, celozrnné obiloviny, sušené ovoce, semínka (pšeničné klíčky), luštěniny a droždí. Pro ilustraci, abychom dosáhli 2 g inositolu, museli bychom denně vypít asi 32 šálků grepové šťávy nebo sníst 7 středně velkých pomerančů.

Ohroženy jsou i ženy s nízkou hmotností
I odchylka indexu tělesné hmotnosti směrem dolů od normy může být pro ženy problematická. Výrazně snížené BMI také ovlivňuje schopnost otěhotnět.

„U velmi hubených žen s BMI pod 18 tělo vyhodnocuje stav organismu jako neschopný donosit plod z nedostatku nutrientů a tukových zásob. V hypotalamu v mozku se utlumí činnost hormonů řídících přes hypofýzu funkci vaječníků,“ vysvětluje Grossová.

Navenek se to v těle ženy může projevit tím, že se nedostaví menstruace nebo se zastaví ovulace. Podle lékařky jsou typickým příkladem ženy s mentální anorexií. „Každý organismus má svou kriticky nejnižší hmotnost, aby tyto procesy fungovaly,“ říká.

Jak dlouho zkoušet?
Některé páry se pokoušejí o dítě i dlouhé měsíce a nakonec se jim to povede, jiné zkoušejí možná i roky. Kdy je však třeba zpozornět a uvědomit si, že se pár snaží už příliš dlouho bez výsledku?

„Světová zdravotnická organizace stanovila tento čas na jeden rok,“ odpovídá Grossová, přičemž dodává, že u každého je to individuální.

„Starší ženy nad 35 let by měly přijít na základní vyšetření po šesti měsících. Mladé ženy zvyknou čekat io něco déle. Jsou však i páry, které vyhledají pomoc extrémně pozdě, po pěti až osmi letech neúspěšného snažení. Tam jsou už častokrát i lékařská pomoc a umělé oplodnění málo efektivní,“ konstatuje gynekoložka.

━ nové příběhy

Měřicí přístroje k přesné diagnostice a efektivní práci

V moderním světě technologií a průmyslu hrají měřicí přístroje zásadní roli. Bez nich by nebylo možné zajistit preciznost, bezpečnost a efektivitu při práci s...

Vrchol mobilní technologie a fotografie: taková je nová řada vivo X200

Vstupujeme do éry, kdy smartphony překonávají naše očekávání, ale překonávají je. Nová řada vivo X200, zahrnující modely X200 a X200 Pro, představuje nejmodernější mobilní...

Základní pravidla karetních her – žolíky a poker pro začátečníky

Karetní hry jsou oblíbenou zábavou po celém světě. Mezi nejoblíbenější karetní hry patří žolíky a poker. Jsou skvělé jak pro začátečníky, tak pro pokročilé...

Nejčastější chyby při výběru topných systémů a jak se jim vyhnout?

Výběr správného systému vytápění je klíčovým krokem v procesu výstavby nebo modernizace domu. Bohužel se mnoho lidí při výběru topných systémů dopouští chyb, které...

Vojenská zdravotní pojišťovna lídrem digitalizace

Obrovský úspěch v rámci prestižní soutěže IDC Digital Future Awards Czech Republic, jejíž porota vybírá mimořádné počiny na poli digitalizace, dosáhl projekt datového propojení...
- Komerční sdělení -pr článek