- Reklama -zprávy

Nedokážete otěhotnět? Možná je problémem vaše hmotnost

Date:

Share:

Odborníci upozorňují potenciální matky, že nezdravá výška BMI může zkomplikovat početí dítěte.

Množství žen ve větší či menší míře řeší během života svoji hmotnost a snaží se dopracovat ke štíhlé a zdravé postavě. O něco více by však měly zpozornět ty, které touží otěhotnět a jejich hmotnost není ideální. Dlouhodobá neschopnost počít dítě totiž může souviset také s nadváhou či podváhou.

Přestože se příčiny snížené plodnosti u mužů i žen vyskytují ve stejné míře, někdy páry zapomínají na to, že metabolické a hormonální procesy v těle přímo ovlivňují i kilogramy a ty mohou být skrytým problémem neschopnosti otěhotnět.

Třetina žen s nadváhou má problém počít
Společnost MNForce před časem provedla průzkum na vzorku 304 žen, ze kterého vyplynulo, že ženy s BMI indexem vyšším než 25 (20 až 25 značí normální hmotnost) se snaží o dítě déle.

V průměru pouhým 68 procentům se podaří otěhotnět do roka. Průzkum také poukázal na to, že právě takové ženy své BMI neřeší a více než v polovině případů jej ani neznají. Problém s otěhotněním v této skupině přitom uvedlo celkem až 36 % žen.

Nadváha má tedy přímý dopad na schopnost otěhotnět i na celkový průběh těhotenství. Hodnotu indexu tělesné hmotnosti si člověk vypočítá, pokud hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky v metrech. (BMI kalkulačku naleznete například ZDE)

Příčiny neplodnosti
Podle gynekoložky Michaely Grossové z centra asistované reprodukce Iscare Reprofit patří k medicínským příčinám neplodnosti žen zejména poruchy cyklu, syndrom polycystických vaječníků, ale také metabolický syndrom a další příčiny související s nadváhou, obezitou či inzulínovou rezistencí.

U žen s nadváhou a obezitou se však zároveň zvyšuje riziko preeklampsie. Těhotné ženy s nadváhou mají dvojnásobné riziko těhotenské cukrovky, obézní ženy dokonce osmkrát vyšší. Rovněž mají dvojnásobně vyšší pravděpodobnost potratu.

Jaké procesy, které zabraňují otěhotnění, probíhají v těle obézní ženy?

„V tukové tkáni probíhá přeměna androgenů (mužských pohlavních hormonů) na estrogeny (ženské pohlavní hormony). U žen s obezitou je hyperestrogenní stav – nadbytek estrogenů. Ty působí na hypofýzu v mozku, která produkuje méně hormonu zodpovědného za růst folikulů (dutina, ve které zraje vajíčko). Tedy může to způsobit stav, kdy nedorůstá a nedozrá folikul k ovulaci,“ vysvětluje Grossová.

Podle lékařky může zvýšené BMI ohrozit plodnost iu mužů. „U obézních mužů je velmi často přítomna porucha spermiogeneze. Souvisí to také s metabolismem hormonů v tukové tkáni.“

Jaká jsou řešení?
Sníženou plodnost lze upravit mimo jiné i úpravou hmotnosti. Podle gynekoložky někdy stačí snížit hmotnost jen o 5 až 10 procent a může se dostavit pozitivní efekt. „Projeví se zpravidelněním menstruačního cyklu. To znamená, že začalo docházet k ovulacím,“ objasňuje.

V období, kdy žena své tělo připravuje na těhotenství, může podpořit plodnost i přísunem vitamínů, mezi nimiž má své důležité zastoupení i inositol – vitamín skupiny B. Michaela Grossová uvádí, že u žen se syndromem polycystických vaječníků pomáhá užívání dvakrát gramů inositolu denně , aby se zlepšily ovulační schopnosti.

Nejbohatším zdrojem inositolu jsou citrusové plody, celozrnné obiloviny, sušené ovoce, semínka (pšeničné klíčky), luštěniny a droždí. Pro ilustraci, abychom dosáhli 2 g inositolu, museli bychom denně vypít asi 32 šálků grepové šťávy nebo sníst 7 středně velkých pomerančů.

Ohroženy jsou i ženy s nízkou hmotností
I odchylka indexu tělesné hmotnosti směrem dolů od normy může být pro ženy problematická. Výrazně snížené BMI také ovlivňuje schopnost otěhotnět.

„U velmi hubených žen s BMI pod 18 tělo vyhodnocuje stav organismu jako neschopný donosit plod z nedostatku nutrientů a tukových zásob. V hypotalamu v mozku se utlumí činnost hormonů řídících přes hypofýzu funkci vaječníků,“ vysvětluje Grossová.

Navenek se to v těle ženy může projevit tím, že se nedostaví menstruace nebo se zastaví ovulace. Podle lékařky jsou typickým příkladem ženy s mentální anorexií. „Každý organismus má svou kriticky nejnižší hmotnost, aby tyto procesy fungovaly,“ říká.

Jak dlouho zkoušet?
Některé páry se pokoušejí o dítě i dlouhé měsíce a nakonec se jim to povede, jiné zkoušejí možná i roky. Kdy je však třeba zpozornět a uvědomit si, že se pár snaží už příliš dlouho bez výsledku?

„Světová zdravotnická organizace stanovila tento čas na jeden rok,“ odpovídá Grossová, přičemž dodává, že u každého je to individuální.

„Starší ženy nad 35 let by měly přijít na základní vyšetření po šesti měsících. Mladé ženy zvyknou čekat io něco déle. Jsou však i páry, které vyhledají pomoc extrémně pozdě, po pěti až osmi letech neúspěšného snažení. Tam jsou už častokrát i lékařská pomoc a umělé oplodnění málo efektivní,“ konstatuje gynekoložka.

━ nové příběhy

Jak rozjet své trávení a ozdravit ho

Víte, jak probíhá tento životně důležitý proces a jestli je ten váš v pořádku? Trávicí systémTrávicí systém v lidském těle měří asi devět metrů. Některé...

V elegantních kouscích jí to moc sluší

Uvedení nového slovenského filmového hituRežisérka Mariana Čengel Solčanská není ve filmovém světě žádný nováček. Právě její filmy patří mezi divácky nejnavštěvovanější slovenské snímky. První...

Ovlivňuje antikoncepce duševní zdraví? Vědci naznačili, že ano

Při zkoumání hormonálních tablet se zaměřili na zhoršenou kvalitu života žen. Orální pilulková hormonální antikoncepce je na Slovensku jednou z nejžádanějších. Image těchto přípravků, které...

Návod na přežití v kanceláři: tipy, jak zvládnout sedavé zaměstnání

Krk a ramenaLidé, kteří sedí dlouhé hodiny za počítačem, mívají postižená zejména ramena a oblast krční páteře. Tělo se při této činnosti automaticky dostává...

Jsou sice zvláštní, ale vědci říkají, že fungují. Tyto triky vám pomohou zhubnout

I když je dobře známo, že základem boje s kily je kombinace úpravy stravy a pravidelného pohybu, lidé stále hledají metody, jak si cestu...
- Komerční sdělení -pr článek