- Reklama -zprávy

Aktuální RETRO trend!

Date:

Share:

Retro cituje 50., 60. 70. léta Ameriky v mnoha oblastech života, tak jako iv interiérovém zařízení dobývá nejvyšší stupeň žebříčku aktuálních módních trendů. Tato nostalgie po zašlých časech přináší ve své modernizované podobě různorodost, hravost, veselost, humor, rozpouštěje strohé linie a chlad minimalismu.

Proč právě retro?
Podle zákona o koloběhu módních trendů, nic nového pod sluncem… Tvůrci módy nahlédli do druhé poloviny minulého století pro jednoduché, futuristickými prvky doplněné designérské kusy. Podle odborníků tento trend vděčí svému úspěchu funkcionalismu, jehož principy patří mezi prvořadá hlediska navrhování moderního nábytku.

Vedle toho, po období přísného minimalismu se už čekalo na styl, který s sebou přinese estetičtější pohled, různorodost barev, kulaté, teplé tvary a odstraní přísné linie nábytku. Velkým přínosem pro malometrážní byty, kde je drahý každý centimetr, je multifunkcionální nábytek.

Svět retra
Barvy jsou v tomto stylu mohutné, všechny stejně důrazné, místo ve škále zaujaly i barvy křiklavé, neonové. Samozřejmostí jsou favorizované barvy, jako je černá, bílá, tmavá hnědá, oranžová, jemná růžová, královská modrá a jasně červená.

Nezanedbatelnou roli dostávají i do sebe zasahující vzory různých rozměrů, jako jsou pruhy, kruhy, vlnovky, tří- až osmiúhelníkové tvary, rostlinné motivy obrovských rozměrů, které jakoby překrývaly celé stěny, koberce, bytový textil, někdy i drobné předměty.

Linie se vyznačují jednoduchými, čistými formami, které jsou zajímavě, někdy překvapivě kombinovány futuristickými, až sci-fi prvky, které retro kusům dodávají na zvláštnosti.

Stoly a židle jsou postaveny na jediném podstavci ve tvaru nálevky, a nejsou pro ně neobvyklé ani tvary mušlí či vejce. Zaužívaný je nábytek vícefunkční, z křesla vytvořená postel či stolek po bocích s úložnými prostory. Jako dělící prvek v místnosti se využijí tak populární závěsy z hliníkových destiček či stuh.

Materiál : V retru nic přírodního nemá své místo. V pozadí tohoto faktu jsou jednoduché praktické důvody, jelikož oblíbencem tohoto stylu je plast a to hlavně pro svou tvárnost a velmi jednoduchou údržbu.

Vedle plastu oslovili návrháře materiály jako jsou nezodratelné džíny, syntetické materiály, koženka a materiály s lakovaným povrchem, přihlížeje k prvořadému požadavku funkcionalismu, čímž je právě nejjednodušší údržba. Několik exkluzivních výrobců dnes ve stylu retro vyrábí ozdobné předměty z materiálu, který byl legendou své doby a tím je bakelit.

Kde koupit retro kusy?
Pravé perly naleznete v zaprášených sklepech, skladech, ale iz garáží „předků“ se jistě dají vylovit opravdové skvosty. Obchody, ve kterých prodávají nábytek ve stylu retro: Ikea, Kika…

━ nové příběhy

Nedokážete otěhotnět? Možná je problémem vaše hmotnost

Odborníci upozorňují potenciální matky, že nezdravá výška BMI může zkomplikovat početí dítěte. Množství žen ve větší či menší míře řeší během života svoji hmotnost a...

Jak rozjet své trávení a ozdravit ho

Víte, jak probíhá tento životně důležitý proces a jestli je ten váš v pořádku? Trávicí systémTrávicí systém v lidském těle měří asi devět metrů. Některé...

V elegantních kouscích jí to moc sluší

Uvedení nového slovenského filmového hituRežisérka Mariana Čengel Solčanská není ve filmovém světě žádný nováček. Právě její filmy patří mezi divácky nejnavštěvovanější slovenské snímky. První...

Ovlivňuje antikoncepce duševní zdraví? Vědci naznačili, že ano

Při zkoumání hormonálních tablet se zaměřili na zhoršenou kvalitu života žen. Orální pilulková hormonální antikoncepce je na Slovensku jednou z nejžádanějších. Image těchto přípravků, které...

Návod na přežití v kanceláři: tipy, jak zvládnout sedavé zaměstnání

Krk a ramenaLidé, kteří sedí dlouhé hodiny za počítačem, mívají postižená zejména ramena a oblast krční páteře. Tělo se při této činnosti automaticky dostává...
- Komerční sdělení -pr článek
Předchozí článekModrá je „COOL“!
Další článekZdravé a harmonické bydlení