- Reklama -zprávy

Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu

Date:

Share:

V současnosti se pomalu častěji setkáme s dřevěnou podlahou, která vyměnila kobercové pokrytí dlažby. K zachování stále pěkné dřevěné podlahy je třeba mít na paměti, že jedním z rozhodujících vlivů na její trvanlivost a optický vzhled je teplota a vlhkost v interiéru.

Obyvačka
Dřevo při klimatických změnách pracuje, a tak by se nám při nedostatečném větrání mohly na podlaze časem objevit zduřeniny a další nerovnosti. Naopak velmi nízká vlhkost způsobuje tvorbu prasklin. Optimální teplota v místnosti by měla být kolem 18 až 20 °C.

Vysávání žena profimedia
Největším nepřítelem dřevěné podlahy je písek a další nečistoty, které ji mohou poškrábáním znehodnotit. Kromě toho, že po dřevěné podlaze nebudeme chodit v botách s drsnou podrážkou, měli bychom veškerý nábytek zajistit filcovými podložkami a vyvarovat se posouvání těžkého nábytku po podlaze.

Čištění a údržba
Při běžné údržbě stačí otřít podlahu suchým hadrem, nebo jednoduše vysát vysavačem.

Dřevěnou podlahu čistíme minimálně jednou týdně, nejlépe vysavačem s kartáčovým nástavcem, kartáčem nebo metlou s jemnými štětinami, metlou obalenou jemnou bavlněnou tkaninou, vždy na sucho. Čas od času můžeme nečistoty na podlaze odstranit dobře vyždímaným mopem, bez saponátových přísad, čistou vodou, rychlými souvislými tahy.

Podlaha mop profimedia
Používat můžete přípravky specializované na dřevěné či laminátové podlahy, které dřevo nejen čistí ale také vyživují a ošetřují. Když je podlaha velmi znečištěná nebo na ní potřebujeme odstranit skvrny, použijeme mýdlovou či octovou vodu. Potom postižené místo přetřeme vlhkým hadrem a necháme vysušit.

Jak lakovat?
Nalakovaná dřevěná podlaha podléhá v závislosti na zatížení přirozenému opotřebení, a proto je třeba ji po několika letech přebrousit a znovu nalakovat. Pro zvýšení a prodloužení její odolnosti můžeme používat speciální leštidlo pro lakované parkety. Nanášíme jej ve dvou vrstvách asi ve dvouměsíčních intervalech.

Voskovanou podlahu je vhodné ošetřit alespoň jednou ročně, když její povrch rovnoměrně potřeme voskovým olejem.

Musíme však dbát na to, aby se na povrchu nevytvořil film, který by podlahu poškodil. Nevelmi prospěšné není ani velké množství voskového lije, protože se může smíchat s prachem a dalšími drobnými nečistotami. Po nanesení oleje necháme podlahu vyschnout alespoň dvanáct hodin a poté ji vyleštíme.

Lakování profimedia
Po položení dřevěné podlahy se případné nerovnosti zbrousí bruskou do roviny a celá podlaha se ošetří ochranným nátěrem. Vyvarujme se použití klasického lesklého nebo matného laku či dokonce lodního laku.

Na trhu je dostatečný výběr vhodných vrchních nátěrů, laků i vosků, určených speciálně pro dřevěné podlahy, které svými vlastnostmi zvyšují užitnou hodnotu nové nebo renovované podlahy.

━ nové příběhy

Nedokážete otěhotnět? Možná je problémem vaše hmotnost

Odborníci upozorňují potenciální matky, že nezdravá výška BMI může zkomplikovat početí dítěte. Množství žen ve větší či menší míře řeší během života svoji hmotnost a...

Jak rozjet své trávení a ozdravit ho

Víte, jak probíhá tento životně důležitý proces a jestli je ten váš v pořádku? Trávicí systémTrávicí systém v lidském těle měří asi devět metrů. Některé...

V elegantních kouscích jí to moc sluší

Uvedení nového slovenského filmového hituRežisérka Mariana Čengel Solčanská není ve filmovém světě žádný nováček. Právě její filmy patří mezi divácky nejnavštěvovanější slovenské snímky. První...

Ovlivňuje antikoncepce duševní zdraví? Vědci naznačili, že ano

Při zkoumání hormonálních tablet se zaměřili na zhoršenou kvalitu života žen. Orální pilulková hormonální antikoncepce je na Slovensku jednou z nejžádanějších. Image těchto přípravků, které...

Návod na přežití v kanceláři: tipy, jak zvládnout sedavé zaměstnání

Krk a ramenaLidé, kteří sedí dlouhé hodiny za počítačem, mívají postižená zejména ramena a oblast krční páteře. Tělo se při této činnosti automaticky dostává...
- Komerční sdělení -pr článek