- Reklama -zprávy

Inspirujte se neobarokním!

Date:

Share:

Po uplynulých letech čistých linií, dnes vytvářejí návrháři interiéry, sahající někdy až do kýče. Tento svět je světem teatrálnosti, zábavy, světem třpytivých příkras a vytváření iluze bezstarostného bohatství. Do této sebevědomé nálady se utíkáme před šedými, konvencionálními a každodenními povinnostmi. Vstupme do haly požitků a cíťme se jako obdivovaná hvězda!

Neobarok1
Přísnost minimalistického interiérového zařízení se během jejích několik desítek let trvající nadvlády snažili návrháři různými prostředky obměkčit: pokoušeli se použitím různých zařizovacích doplňků či rostlinami dodávat interiérům ležérnost. Před pár lety se objevil neobarok, který v sobě spojuje prvky historického baroka a rokoka s minimalistickým stylem a jeho dekorativními předměty.

První kroky
Když jsem před pár lety poslouchala vyprávění interiérového designéra, po jeho návratu z milánského salonu, o módě obrovských motivů na stěnách, nevěnovala jsem tomu téměř žádnou pozornost. (Koneckonců, vždy se objeví nějaká módní vlna). Často je dost obtížné rozlišit při prvním projevu módy, jestli to bude víc, než jen zkoušení zatrpklých designérů. No věru, tento barok jim vyšel! A když se černobílé barokní prvky objevily na čelní stránce jednoho z největších středoevropských výrobců nábytku, byla hned jasná i prostorová expanze nové módní vlny.

Ale jak vzniká nová móda?
Asi tak, že jako první se ujme v dámské módní tvorbě. Někde v Paříži, Římě či Miláně si designéři usednou v nejtajnějších dílnách módních diktátorů, s úmyslem vymyslet něco nového. V interiérovém zařízení je to obdobné, i když jsou zde periody změn více prodlouženy. Velké znovuzrození se týká v první řadě ploch stěn, jejich barev a motivů a bytového textilu. Pravdou je, že tyto motivy nazýváme barokními, avšak když nahlédneme do výkladového slovníku: „barok je evropským uměleckým směrem 17. -18. století, který je charakterizován vášnivou dynamičností a soustředěním vzorů“.

Základní prvky
Nové barokní ozdobné stylizace čerpají námět z rostlinných, především z květinových motivů, které často prezentují formou fotografie, jejich vícenásobným kopírováním, pootočené vzory či právě mnohonásobně zvětšené. Nový styl má v oblibě syté barvy, jako jsou červená, purpurová a fialová, které se doplňují černou či zlatou.

Neobarok3
Atmosféru minimalismu navodí pro něj tak charakteristická vzdušnost interiéru, tlumení vícebarevnosti až do monochromnosti a malá četnost zařizovacích předmětů. Hra lesklých a matných povrchů dodává baroku vibrace, důmyslné řešení osvětlování zase rafinovanost stínohry. Barokní lustry nebyly nikdy tak oblíbené jako jsou dnes. Předměty high-tech svým leskem skvěle zapadnou do tohoto prostředí. Podobně baroku, i tento obnovený nástupce má v oblibě teatrálnost. Nový styl však vytváří v prostoru chladný, ale vždy lehký, pompézní a ultramoderní celkový dojem.

Formy a linie
Je protikladem a zároveň doplňkem minimalistického stylu. Dnešní módní trend převzal od svého předchůdce v první řadě vnější projevy, jako jsou dekorativní prvky, formy, ozdobné motivy, které spároval novými materiály. Židle s oválným sedákem a opěradlem se vyhotovila bez čalounění z průhledného plexiskla; formy stříbrných a zlatých svícnů se přetavily do skla a křišťálu, pozlacené dřevěné rámy obrazů se proměnily v praktický plast. Vzory brokátů se objevují na keramických obkladech.

Materiály
Oblíbenci stylu jsou materiály jako satén, měkká vlna, krajka, barevné peří a lesklé flitry. Na čalounění se objeví ještěr, pštros a hadí kůže, podstatnou roli však hraje jak pravá, tak i umělá kožešina. Doplňky, které vyplní extravagantní prostor jsou do detailů dokonale propracované, lesklé a zrcadlící se materiály. Tmavé lakované povrchy dodávají interiéru dramatický a výrazně luxusní podtón.

Barvy
Barevná paleta se skládá ze sytých tmavých barev. Modré odstíny pavího peří a honosné odstíny purpurové doplňují barvy jako jsou patinovaná zlatá, tmavá bronzová a zlaté odstíny koňakové. Třpytivé odstíny v kontrastu s tmavým sametem a barvami taveného kovu… Nový barok je opravdovým svátkem smyslů.

Rok 2008 se nesl v duchu evropského neobaroku, který svými romantickými prvky obohatil minimalistické interiéry. Dnes je stále jednoznačným favoritem interiérových módních trendů, který nemá daleko ani k ironii. Nejznámějším propagátorem a protagonistou je holandská designérská skupina Moooni v čele s návrhářem světového významu Marcelem Wandersem.

━ nové příběhy

Nedokážete otěhotnět? Možná je problémem vaše hmotnost

Odborníci upozorňují potenciální matky, že nezdravá výška BMI může zkomplikovat početí dítěte. Množství žen ve větší či menší míře řeší během života svoji hmotnost a...

Jak rozjet své trávení a ozdravit ho

Víte, jak probíhá tento životně důležitý proces a jestli je ten váš v pořádku? Trávicí systémTrávicí systém v lidském těle měří asi devět metrů. Některé...

V elegantních kouscích jí to moc sluší

Uvedení nového slovenského filmového hituRežisérka Mariana Čengel Solčanská není ve filmovém světě žádný nováček. Právě její filmy patří mezi divácky nejnavštěvovanější slovenské snímky. První...

Ovlivňuje antikoncepce duševní zdraví? Vědci naznačili, že ano

Při zkoumání hormonálních tablet se zaměřili na zhoršenou kvalitu života žen. Orální pilulková hormonální antikoncepce je na Slovensku jednou z nejžádanějších. Image těchto přípravků, které...

Návod na přežití v kanceláři: tipy, jak zvládnout sedavé zaměstnání

Krk a ramenaLidé, kteří sedí dlouhé hodiny za počítačem, mívají postižená zejména ramena a oblast krční páteře. Tělo se při této činnosti automaticky dostává...
- Komerční sdělení -pr článek