Při zkoumání hormonálních tablet se zaměřili na zhoršenou kvalitu života žen.
Orální pilulková hormonální antikoncepce je na Slovensku jednou z nejžádanějších. Image těchto přípravků, které mají ženy chránit před početím, se mění i několikrát za rok.
Období, během kterých odborníci obhajují hormonální antikoncepci, se střídají s pochybnostmi.
Antikoncepce znamená pro mnohé ženy ohrožení zdraví, zejména hrozbu krevních sraženin.
Švédští vědci se však rozhodli poukázat na jiné vedlejší účinky hormonální antikoncepce, které zůstávají často nepovšimnuty – hledali důkaz o tom, zda skutečně ovlivňuje i duševní zdraví žen.
Nedávná studie, které se zúčastnilo 340 žen potvrdila, že antikoncepce, která obsahuje určité účinné látky, může mít vliv na to, jak se ženy cítí a celkovou kvalitu jejich života.
Možná příčina zhoršené kvality života?
Již studie z roku 2016 nadhodila téma deprese a hormonální antikoncepce, když v závěru tvrdila, že ženy, které berou hormonální antikoncepci, trpí depresí více než jiné, jde o rozdíl 23 %.
Souvislostem mezi duševním zdravím a antikoncepcí se dosud odborníci z oblasti medicíny nevěnovali natolik, aby mohli tyto domněnky potvrdit.
S výzkumem zatím teprve začíná. Dalším krokem ke zjištění skutečností je švédská studie.
Jejím cílem je o tomto druhu léčiva zjistit více. „Přestože více než 100 milionů žen po celém světě užívá antikoncepční pilulky, víme o nich a jejich dopadu na zdraví ženy velmi málo,“ řekla vedoucí výzkumu Angelica Lindén Hirschberg z Institutu Karolinska ve Švédsku.
Pro postupné objasnění teorií, vědkyně se svým týmem vybrala 340 žen ve věku 18-35 let a jedné části předepsala antikoncepční pilulky s obsahem účinných látek – ethinylestradiolu a levonorgestrelu, zatímco druhé dala jen placebo.
Ani její tým a ani pacientky netušily, který typ pilulek užívají, aby zajistily objektivní výsledky. Pozorované ženy užívaly pilulky po dobu tří měsíců.
Na začátku i na konci pozorování ženy v dotazníku vyplňovaly informace o celkovém zdravotním stavu, fyzickém i psychickém, váhu, výšku a krevní tlak.
Díky dotazníkům vědci zjistili, že ženy, které braly pilulky s obsahem daných účinných látek, hlásily zhoršenou kvalitu života a celkové zhoršení nálad, sebekontroly i snížení energie.
Symptomy deprese odborníci nezaznamenali.
Co tím chtějí říci?
Výsledky v pozorování žen nebyly natolik výrazné, aby z nich vědci mohli vyvodit jasné závěry. Neměly by se však ignorovat. Jde zatím o začátek zjišťování účinků antikoncepce na zdraví žen, které vyžaduje dlouhodobý výzkum.
Dobrou zprávou pro všechny ženy je, že hormonální antikoncepce a reproduktivní zdraví žen jsou stále větší prioritou v medicíně. Cílem je objasnit, jak ve skutečnosti má na ženy vliv a jakým směrem se v této oblasti ubírat.
Dvě látky – důvod k obavě?
Tablety s obsahem zmíněných látek, ethinylestradiolu a levonorgestrelu patří k nejčastějším na trhu.
Nejde o žádný výjimečný jev mezi antikoncepčními přípravky.
Stejně to je i na Slovensku. V lékárnách naleznete nejčastěji orální hormonální antikoncepci, která obsahuje ethinylestradiol.
Některé pilulky obsahují levonorgestrel, jiné zase kombinaci těchto látek. Jedná se o běžnou součást obsahu léků.
Ethinylestradiol obsahují, například pilulky značek Femoden, Jeanine, Lindynette, Maitalon, Minerva, Yadine, Yasminelle, Vreya, Daylette, Belissa, Belara, Aidee či Adele.
Levonorgestrel obsahují například pilulky značky Escapelle a kombinaci látek pilulky Minisiston, Microgynon.
O účinných látkách informuje příbalový leták, ve kterém naleznete všechny potřebné informace. Seznam dostupných antikoncepčních přípravků naleznete na Adc.sk.
V příbalových letácích nechybí ani informace o vedlejších účincích. Nikoho nepřekvapí, že bolesti hlavy, závratě, změny nálad, depresivní nálady, nervozita, podrážděnost, migrény či únava se nacházejí mezi častými nebo méně častými vedlejšími účinky.
Záměrem vědců je postupně přijít na to, které látky v antikoncepci za tyto jevy skutečně mohou, jak jejich účinky omezit jen na ty pozitivní nebo čím dané látky nahradit.
Nejde však o vyvolávání paniky. Na celkové duševní zdraví nemá dopad jen pilulka z blistru. Jedná se o kombinaci aktivit a způsob života.
Otázka, jak moc za zhoršené duševní zdraví může hormonální antikoncepce, zatím zůstává viset ve vzduchu.